Grethe Rõõm

#lubarõõmu

kevadine suurpuhastus

Kevad on siin ja see on kõige ehedam loomise aeg. Seepärast tasub just praegu ette võtta üks puhastus – kevadpuhastus oma elus! Sest luua saab ikka sinna, kus on ruumi. Ja kevadpuhastus ongi just selleks, et seda ruumi tekitada. 

Meil, eestlastel, on kombeks, et kevadist pööripäeva tervitame koristamisega oma kodus – peseme aknad särama, kraamime kapid korda, klopime vaibad talvetolmust puhtaks ja laseme kevade tuppa. 

Nii ma ka. Koristasin ükspäev ja mõtlesin, et mis oleks, kui teeks kevadise puhastuse oma elus ka? 

Jap, sa lugesid õigesti. Ma fännin väga igasugu tegevusi, mis aitavad lubada rõõmu. Rõõmu endaks olemisest ja kasvamisest ja märkamisest. Sest see rõõm on kõige ehedam elamise rõõm. Ja kui sa juba siin lugemas oled, kahtlustan, et sulle on see rõõm ka oluline. Sest sa tahad ka lubada endale rohkem, paremat elu. 

Sõnaga, kevadpuhastus aitab sul vaadata, kus sa täna oled. Kas liigud oma eesmärkidele lähemale või seisad paigal. Ma olen küll väga tähelepanelik oma aja suhtes, ent märkan ikka vahel, et opaa, märts sai just läbi? Kuhu see kadus? Just seepärast tasubki võtta korraks aega ja märgata, mis mu elus praegu loob. 

  1. Mida ma praegu külvan?

Kevad on külvamise aeg. Mida ma praegu külvan, et saaki korjata järgmisel kuul, järgmisel aastal? Praegune elu, mida elan, on ju need viljad, mida külvasin aasta-paar tagasi. Praegu külvame seemneid oma tulevikuks. Ehk et vaata, mida sa praegu külvad!

Selleks on hea küsida endalt küsimusi – milliseid rõõme oma päevas praegu märkan? Mida tahan külvata ehk et mida ma päriselt tahan? 

Ehk et pane kirja (eriti hea, kui pead päevikut), kus sa parasjagu oma elus oled. Seda tasub teha muidugi tihedamini kui kord aastas kevadeti. Ma võtan iga päev veidi aega selleks, et märgata (ja üles kirjutada), mida tahan sel päeval tunda. 

Põhjus, miks tasub alustada sellest, et kus sa parasjagu oma elus oled, on lihtne. Kui ei tea, kus sa asud, on väga keeruline hakata kuhugi liikuma. Siit on tore tuua paralleel – lähen täna oma tõukerattaga sõitma. Oma kodust Rõuges. Tean, et tahan teha umbes pooleteisttunnise trenni läbi Nursi (sest sinnapoole on lihtsam sõita kui me kodust Haanja poole, mis on kõige ehedam mäkketõus :D). 

Eluga on täpselt sama moodi – kui ma tean, kus parasjagu olen, ja tean, kuhu tahan liikuda, saan valida tee, mis poleks ainult mäkketõus, vaid kus oleks mõnusaid laskumisi ikka ka. 

Küsi endalt veel: 

Mis on see, mida tahan oma ellu luua? Millel pean laskma minna? Tee endale väljakutse – võta endale kaustik ja hakka kirjutama. Iga päev. Ja küsi endalt neid küsimusi. Ja lisaks tasub veel endalt küsida: mis mu elus praegu töötab? Mis viskab mu elus kaikaid kodarasse? Ja kõige olulisem – kus ma viskan ise endale kaikaid kodarasse? 

  1. Mida ma praegu endale luban?

Kevadise suurpuhastuse üks alustalasid on märkamine, mida ma endale praegu luban. Millised on need harjumused ja praktikad, mis mind toetavad. Kui palju on mu päevades aega enda jaoks? Kõlab ehk veidi paatoslikult, aga kui mu elus pole mu enda jaoks aega, siis … kelle elu ma siis elan?

Nii nagu sa riiuleid koristades sätid purgid ja topsikud ilusasti ritta, organiseeri ka oma elu! See tähendab, et märkad, millised harjumused aitavad sul liikuda lähemale oma eesmärkidele? Mis sind toetab? 

Siin on mõistlik tagasi minna selle kaigaste loopimise küsimuse juurde – vaata, mida vastasid sellele ja mõtle, mis on see ÜKS harjumus, mis aitaks sul loobuda sellest kaigaste loopimisest? 

Ainult üks harjumus! 

Ja siis hakka seda harjumust süvendama nii, et teed seda IGA PÄEV! Olgu see näiteks nii pisike samm nagu on piisav veejoomine. Või igapäevane trenn. Või rõõmu märkamine. Või raamatute lugemine. 

  1. Millest ma loobun?

Kodu koristades pakin sageli kokku laste väikeseks jäänud riided ja annan ära. Mis on su elus praegu see, millest tuleb lahti saada, mis sind enam ei teeni? See on koht, kus saad vaadata üle oma uskumused. 

Naisena on mul neid olnud heldelt. Oma keha kohta. Oma tarkuse või nutikuse kohta. Tead ju küll seda näägutavat häält kuklas, mis targutab üha, et issandsaoledniipaks või rumal või lootusetu jne jne jne). Saa sellel häälel sabast kinni ja ütle talle, et tead, ole vait! Ja süvene endasse ning küsi, MIKS ma mõtlen nii, nagu ma parasjagu mõtlen? MIKS ma usun neid asju, mis pole tõde? 

Need küsimused aitavad sul märgata ja lubada endale paremaid vastuseid. Ja paremad vastused lubavad luua paremat elu. 

Ma usun väga tillukestesse rõõmudesse. Sest suured rõõmud on tillukeste rõõmude summa. Vist Oprah oli see, kes ütles, et kui su käed on täis, ei saa sa miskit enam vastu võtta. Just seepärast tasub see kevadine suurpuhastus ette võtta! Et oleks ruumi rõõmu jaoks. Luba endale rõõmu!

PS. Rõõmu aitavad luua ka uued oskused! Kui tahad õppida tegema paremaid pilte, siis https://grethe.ee/lastepildistamise-koolitus/ on just Sulle!

Armastusega, 

Grethe

© 2024 Grethe Rõõm

Theme by Anders Norén