Grethe Rõõm

#lubarõõmu

6 nippi, kuidas õppida paremini pildistama

Õhtuvalgus ja võilillemöll.

Tahad teha oma lastest häid fotosid. 

Millest alustada?

Kõige kindlam viis millegi õppimiseks on sellega alustamine. See tähendab, et võtad oma kaamera või telefoni ja hakkad pildistama. Nii märkad ühel hetkel, kuidas mõned pildid meeldivad sulle rohkem, mõnda aga tahad parandada, uuesti teha. Sest näed, kuidas pilt pole terav või on sellel liiga palju müra või riivab mõni kolmas asi silma. 

Aitan Sind sel teekonnal rõõmuga ja jagan Sulle nippe, kuidas oma pildistamisoskust parandada. 

  1. Märka valgust (oma kodus). 

Kuigi õues on palju lihtsam pildistada, juhtub me kliimavööndis väga palju elu just toas, kodus. Seepärast soovitan Sul käia oma kodus lahtiste silmadega ja märgata (ning ka kirjutada üles), kus ja mis kell on Su kodus kõige mõnusam valgus. Me elutoas on kõige mahedam valgus nt pärastlõunati, siis on seal hea pildistada. Magamistoas seevastu on hea valgus ennelõunal. 

Alati ei saa sättida pildistamist selle teadmise järgi, et mis kell kuskil ilus valgus on, eks. Ja nii väga tahaks vajutada puuduva valguse kompenseerimiseks põlema laetule. Seda ma siiski ei soovita. Pigem tõmba kardinad eest ja lase läbi akna tuppa nii palju naturaalset valgust kui vähegi võimalik. Mitme valguse (naturaalse ja tehisliku) miksimine võib anda Su piltidele kollase tooni. 

  1. Korista ebavajalik pildilt. 

Suuremjagu ajast valitseb lastega pere elamises kaos. Vähemalt meie peres on see nii – praegugi on nõud kraanikausis ja ootavad pesemist, elutuba on täis klotse, õpikuid ja paar mu pooleliolevat kuduprojekti on ka diivanil. 

Kui ma teen oma kodus pilti, ei taha ma kõike seda kaadrisse, sest see tõmbab tähelepanu sellelt, keda/mida pildistada tahan, eemale. Lühidalt öeldes – viska kõik ebaoluline kaadrist välja! 

Ja ometi on nii, et vahel lasen ma kogu sellel kraamil südamerahus pildile jääda – siis, kui tahan, et mäletaksin kogu seda möllu, mis lastega koos kasvamine tähendab. Seepärast on hea, kui otsustad, mis lugu tahad oma piltidega kõnelda. 

  1. Pildista palju. 

Pildistan iga aasta jaanuaris iga päev ühe pildi oma kallitest. See tähendab, et terve jaanuarikuu võtan kaamera kätte iga päev. Kui mõte tervest kuust järjestikku hirmutab, võta üks nädal, kus pildistad iga päev ühe pildi. Väga sageli juhtub nii, et kui midagi õpime, tahame juurde üha rohkem ja rohkem teooriat, aga praktikas jääb õpitu kinnistamata. Seepärast soovitan väga, et kas või juba valguse leidmiseks/märkamiseks tee pilti iga päev. 

  1. Vähemalt kolm erinevat pildistamisnurka. 

Enamasti juhtub nii – näed midagi, mida tahad pildile püüda. Haarad kaamera, teed pildi ja sätid kaamera tagasi kotti. Oota selle viimasega siiski veidi!

Mu enam kui 12aastane kogemus fotograafina on näidanud, et need kõige paremad pildid sünnivad tavaliselt siis, kui see pilt, mida algselt plaanisin, on juba tehtud ja mul on lihtsalt aega jälgida, mis sünnib. Siis ma pildistan seda sama stseeni erinevatest nurkadest – ülevalt alla, teen pildi väga lähedalt, vahel hoopis alt üles. See annab hooti väga ägedaid tulemusi!

  1. Hinda oma pilte. 

Jap, lugesid õigesti. Soovitan Sul võtta aega, leida üks enda tehtud pilt ja vaadata seda minutit paar. Vaata, mis Sulle pildi juures meeldib: valgus?, emotsioon?, ja mis ei meeldi: mis Sind häirib? 

Aeg-ajalt oma piltide vaatamine hindava pilguga õpetab märkama enda eelistusi. Millist tüüpi pildid Sulle meeldivad – kas armastad rohkem eluolupilte või poseeritud fotosid, ja siin pole õiget ega vale vastust! On lihtsalt oluline välja nuputada, mis Sulle meeldib, nii saad ennast edasi arendada, et luuagi selliseid pilte!

  1. Harjuta ja õpi. 

Vali endale fototeema, milles tahad areneda ja hakka pihta! Usun, et Sind aitab, kui Sul on oma isiklik projekt, millele keskenduda.

Mu lastepildistamise e-kursusel https://grethe.ee/lastepildistamise-koolitus/ on igal nädalal praktilised harjutamisülesanded, mis aitavad Sul õppida uusi oskusi, et teha ehedamaid fotosid. 

Võid ka valida teema, mis valdkonnas süvitsi minna: 

nt valgus – võtad endale eesmärgi õppida pildistama eri valgusoludes; 

kompositsioon, loodusfoto, tänavafotograafia, makro.  

Või võtad teha tänulikkuse-projekti, kus pildistad iga päev pildi millestki, mille eest oled täna tänulik. See on üks mu lemmikprojekte – aitab hoida fookust sellel, mis on päriselt tähtis!

Nii et kaamera pihku ja harjutama! 

PS. Kui tahad, et info hääst kraamist jõuaks kiirelt Su postkasti, liitu mu uudiskirjaga! Saad seda teha siin:

https://grethe.ee/kontakt/

Armastusega

Grethe

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2024 Grethe Rõõm

Theme by Anders Norén