Grethe Rõõm

#lubarõõmu

fotode töötlemine – kust alustada?

Saan igal nädalal mõne armsa kirja, kus uuritakse fotode töötlemise kohta. Millest alustada, kuhu suunata fookus – mida teha, et fotod säraksid? Kas oma lastest tehtud fotosid võiks ka töödelda?

Sellele viimasele küsimusele vastan alati ja kohe – jaa! Eriti just oma lastest tehtud fotosid! Miks? Kirjutan sellest lähemalt allpool!

Vasakul on foto otse kaamerast. Parempoolsele fotole on tehtud Lightroomis töötlus, kokku kulus selleks umbes minut. Loomulikult nõuab see harjutamist, aga töötlemise õppimisele aega pühendada – see tasub end ära.

Fotode töötlemise puhul tasub alustada algusest ehk programmist, millega fotosid töödelda. Internetist leiab portsu vabavarana kasutatavaid töötlusprogramme ja ka hulga tasulisi. 

Ma kasutan oma fotode töötlemiseks juba aastaid Lightroomi ja Photoshoppi. Mõlemad on tasulised ja mu süda kuulub neile seepärast, et neis mõlemas on võimalusi, mida tasuta programmides pole. 

Töötlemisprogramm on arvutis tore asi, aga kui sellesse ei süvene ning seda tundma ei õpi, pole temast suurt kasu. See on umbes sama, et Sul on köögis viimase peal profitehnika, aga sa ei kasuta seda – ega kokaks ilma katsetamata ja harjutamata saa! Sama on töötlemisega! 

Tean omast käest, KUI põnev on saada töötlemisprogrammis mõni nipp selgeks! Praegu on neile enam kui kümne aasta tagustele piltidele päris naljakas tagasi vaadata, sest tol hetkel tundus mulle, et mida rohkem töötlust, seda uhkem! Ja mida rohkem ägedat töötlust, seda vingem! Ajab naerma, eks! 

Aga tänu sellele, et seal alguses töötlemisega rõõmuga puusse panin, oskan nüüd hinnata, et klassikaliselt ilusad ja puhtad fotod on ajatud. Seega kehtib fotode töötlemise puhul teadmine, et vähem on rohkem! 

Kui vähem on rohkem, kas siis otse kaamerast ei saa väga head pilti? 

Ei saa. 

Kaamera/telefon küpsetab Su antud koostisosadest (iso, säri ja ava + kasutatav objektiiv) piruka, mis vajab maitset, timmimist. Sina lisad töötlemisega sellele maitse – otsustad, kuhu lisada kontrasti, kus rõhutada heledust, kus tumedust. Alles siis, pärast töötlemist, hakkab Su tehtud foto kõnelema. 

Fotode töötlemine Lightroomiga on lihtne, kui võtad veidi aega, et süveneda ja programm endale selgeks teha.

Just seepärast koostasin fotode töötlemise kursuse, kus tutvustan peensusteni Lightroomi, et saaksid aimu, kui palju saad oma fotode särama panemiseks ise teha!

Saad lugeda kursuse kohta lähemalt siin: https://grethe.ee/fototootlemise-kursus/

See sobib nii algajale kui ka juba Lightroomi tundma õppinud fotohuvilisele. Kui tahad oma piltidele rohkem sära ja sügavust, on see kursus Sulle!

Aga! Fotode töötlemine algab siiski pildistamisest. Sellest, kui hästi Sa oma kaamerat/telefoni tunned ja selle tundmise fotoks võlud. 

Unistada, et küll ma pärast töötlemisega käkist küpsise teen, pole mõtet. Sa kulutad lihtsalt aega ja tulemus pole päriselt ikka see, millest unistad. Mul võttis jupp aega, et sellest aru saada, sest tundus ikka päris ahvatlev see teadmine, et oo, mida kõike saan fototöötlusprogrammis pärast parandada! Väga palju lihtsam ja vähem aega nõudev on õppida pildistama nii, et töötlus on see, mis paneb täpi i peale! 

Seega julgustan Sind üha harjutama! Nii pildistamist kui fotode töötlemist. Sest ükskõik, kas tahad teha imelisi fotosid oma lastest või saada maailma parimaks fotograafiks – kõik imelised asjad nõuavad aega ja pühendumist. 

Liitu mu uudiskirjaga, kui tahad saada igal reedel oma postkasti infot toredate uudiste ja mõnusa lugemise kohta: https://grethe.ee/kontakt/

Mõnusaid pilte! 

Armastuse fotograaf 

Grethe

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2024 Grethe Rõõm

Theme by Anders Norén