Grethe Rõõm

#lubarõõmu

Perepildid korda!

Kas ka sulle on tuttav olukord, kus telefon piiksatab või fotokaamera annab märku – mälumaht on täis! Tehke ruumi! Aga selles teadmises ja hirmus, et fotode sorteerimine on üks rist ja viletsus, lükkad selle jaoks aja võtmist üha edasi?

Mul on sulle mõned nipid! Olen pidanud need enda jaoks välja nuputama, sest me Karupere emana ei raatsi ma megasuurt portsu aega kulutada asjadele, mida saaks teha vähema vaeva ja ajaga. 

  1. Võta igas kuus piltide organiseerimiseks aega. Iga ettevõtmine tundub mõnusam, kui see on väikesteks juppideks jagatud! Lisaks vähendad nii ohtu, et kui nt telefon kaob või fotokaamera kaart otsad annab, kaotad palju väärtuslikke ja armsaid fotosid. 

Kasutan oma fotode organiseerimiseks Lightroomi. See on ülimugav ja kiire programm, mille abil saab väga ruttu valida välja need fotod, mis jäävad alles ja saata ülejäänud prügikasti. Armastan seda, et saan paari klikiga importida fotod nii telefonist kui fotokaamerast arvutisse, selekteerida need, mis jäävad alles, töödelda ja siis eksportida failid kaustadesse.

Pildistan palju, sest tahan, et mul oleks me pere kasvamise loost pildid. Ja see tähendab, et ka fotosid on omajagu. Kui tahad koos minuga õppida veelgi paremini oma lapsi pildistama, siis loe edasi siit: https://grethe.ee/lastepildistamise-koolitus/

  1. Kustuta need failid, mida ei taha alles jätta. Elu on näidanud, et sarnastest kaadritest tasub alles jätta vaid parim, sest keegi ei jaksa vaadata kümneid fotosid, kus erinevust praktiliselt pole. See samm on ülivajalik ka selleks, et arvuti kõvakettal oleks ruumi. 
  1. Salvesta perefotod kuude kaupa kaustadesse. Kaustad on mul omakorda jagatud aastate kaupa. Kui nt tahan üles leida perefoto, mille tegime eelmise aasta emadepäeval, otsin kõigepealt üles kausta märkega: pere 2020 ja sealt kaustast alamkausta nimega 005. Ehk siis mai. 

Olulisemate sündmuste jaoks tekitan kuu nimega kausta alamkausta – nt Anni sünnipäev. 

  1. Töötlen oma perefotosid presetide abil. Olen loonud enda jaoks salvestatud töötluskäskluste kogumid (ehk presetid), mille abil saab kiiresti pildile soovitud välimuse anda. Presete saab kasutada Lightroomi (LR) fototöötlusprogrammiga. Nii ei pea iga üksiku foto töötlemiseks eraldi aega kulutama, sest LRis saad töödelda mitu fotot korraga. 
  1. Paberile ilmutatavad fotod ekspordin LRist kohe ilmutamise kausta. Koopia failist panen kuukausta ka, aga et mul oleks meeles, millised fotod saavad ka pärisalbumisse, on nende jaoks eraldi kaust. Paberfotosid teeme kord kuus, nii ei kuhju ka nende hulk liiga suureks. Ma armastan fotoalbumeid, seepärast on meil kõnekamad fotod ka paberfotona albumisse pandud. Pealegi, kui armsad mälestused on albumis paberfotol, vaadatakse seda kordades sagedamini kui fotosid, mis on kuskil arvutisügavustes. 
  1. Tõstan kuu nime kandva kausta välisele kõvakettale. Mul on fotofailide hoidmiseks väliste kõvaketaste süsteem, mis aitab tagada seda, et fotofailid oleksid kindlas kohas. 

Mida teha siis, kui fotosid on kogunenud juba nii palju, et nende sorteerimine tundub ületamatu? 

Siin on abi sellest, kui jagada ülesanne väiksemateks juppideks. Võta endale eesmärgiks teha fotod korda ja siis otsusta, milline on see kogus pilte, mille jaksad korraga sorteerida! Nt kui sa võtad kas või 20 minutit iga päev fotode jaoks, on sul (töö)nädala lõpuks tehtud kokku 100 minutit. Mis fotokeelde ümber arvutatuna tähendab päris mitut korrastatud fotokausta!

Rööbiti vanade fotode korrastamisega säti endale juba praegu sisse sulle sobiv süsteem. Nii väldid olukorda, kus mõne aja pärast oled taas tuhandetele fotodele otsa vaatamas ja ahastamas, et appi! Neid on nii palju, mida nendega peale hakata!

Armastusega

Grethe

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2024 Grethe Rõõm

Theme by Anders Norén